Od koho larvy kupovat a jaký druh zvolit
KDE SI LARVY OBSTARAT
Larvy nikdy nekupujeme ve zverimexech. Majitelé o broucích často nic nevědí, jelikož jsou většinou od dodavatele. Ti je do zverimexů prodávají až na posledním místě a to jen v případě, že pro chov nemají dostatek chovných nádob či prostoru, když se je nepodaří prodat jinde. Prodavač má zaprvé na starosti všechny živočichy, proto se nemůže věnovat naplno broukům. Zejména o jejich chovu ale většinou nic neví. Při koupi vás odkáže na nějaké chovatele, od kterých se dozvíte, že larvám nemůžete splnit požadavky na chov, nebo jsou příliš náročné. Když je půjdete vrátit, prodejce už pouze konstatuje, že pro ně nemá místo. Jednoduše - ve zverimexech narazíte na prodavače, nikoli na chovatele (až na výjimky).
Nejlepší možnost, jak si larvy či dospělé páry obstarat, jsou burzy, návštěvy chovatelů a zejména portál http://www.ifauna.cz/. Já jsem u ověřených chovatelů neměl problémy se zasíláním larev ani imag v balíku. Mezi mnou ověřené chovatele patří Jiří Synek, Alexandr Burda, Michal Novotný a Tomáš Vojkůvka.
Je dobré vždy kupovat minimálně 10ks larev. To proto, abychom měli jistotu, že se nám vykuklí brouci obou pohlaví a ještě ve stejnou dobu.
JAKÉ DRUHY PRO ZAČÁTEK
Já osobně doporučuji začít s chovem zlatohlávků, popř. nosorožíků. Ze zlatohlávků mohu doporučit jednoznačně rody Pachnoda či Eudicella. Jedná se brouky s nízkou pořizovací cenou a nízkými nároky na chov. Samozřejmě jsou zde vyjímky. Mohu doporučit Pachnoda marginata peregrina (pořízovací cena za 1 larvu v L1 je asi 15Kč), Pachnoda marginata aurantia, Pachnoda marginata marginata, Pachnoda thorasica, Pachnoda aemula či Pachnoda cordata. Brouci v dospělosti mírně překročí délku 2cm, larvy pak dorostou přes 3cm v L3. Lze tedy chovat 20 - 30ks v 5,8l boxu (odkaz ve článku o chovu larev). Cena u páru záleží na druhu, obyčejně se pohynuje okolo 100Kč. Jedná se o malé brouky, proto vývoj od vajíčka po dospělce trvá maximálně 6 měsíců.
Vhodným rodem pro začátky je rod Eudicella. Ze zástupců lze jmenovat Eudicella schultzeorum, Eudicella smithii (známého někdy pod synonymem Eudicella trilineata interruptefasciata), Eudicella hereroensis nebo Eudicella smithi bertherandi. Brouci dorůstají 3 - 5cm, larvy kolem 8cm. Samozřejmě záleží na druhu. Cena za larvu se dle druhu pohybuje v L1 od 20 do 50Kč u běžně dostupných, cena za pár se může pohybovat okolo 120Kč (E. schutzeorum), 150Kč (Eudicella hornimani - známý pod synonymem Cyprolais hornimanni), také 600Kč (Eudicella nyassica) nebo 1200Kč (Eudicella cupreosuturalis).
Dalším zlatohlávkem bez speciálních nároků na chov je Mecynorrhina ugandensis. Brouci dorůstají 45 - 85mm, larvy v L3 někdy přerostou i 10cm. Jedná se tedy o velké brouky. Navíc jeho larvy jsou kanibalistické. Chováme je po jedné, každou v 5,8l boxu v L3. Pořízovací cena jedné larvy se pohybuje okolo 60 - 80Kč za kus, cena za pár od 400Kč.
Pro začátky také doporučuji brouky Dicronorrhina derbyana conradsi či Dicronorrhina derbyana derbyana var. layardi. Můžeme se setkat i s křížencem mezi těmito dvěma brouky s názvem Dicronorrhina derbyana conradsi x layardi. Brouci jsou jednoduší na chov a v dospělosti dorůstají délky 3,5 - 5cm. Je dobré chovat je samostatně v krabičkách o 700 - 750ml objemu a do substrátu přidat rašelinu. Larvy si často bez rašeliny nedokáží postavit pevný kokon a při hromadném chovu hrozí, že nezakuklená larvy provrtá kokon druhé larvy a ta zahyne.
U nosorožíků doporučuji začít s rodem Xylotrupes. Ze zástupců mohu jmenovat Xylotrupes gideon sumatrensis, Xylotrupes gideon beckeri, Xylotrupes gilleti a Xylotrupes pubescens. Imaga se pohybují v délce od 40 do 80mm, jedná se tedy o velké brouky. Larvy mohou přerůst i 10cm a doba vývoje se pohybuje okolo jednoho roku od vylíhnutí po vykuklení. Larvy seženeme za cenu okolo 30 - 50Kč (Xylotrupes gideon sumatrensis).
Dalším nosorožíkem vhodným pro začátečníky je Megasoma elephas elephas. Ovšem jedná se o brouka ve vyšší cenové kategorii. Larvu v L1 koupíme při dobré ceně za 150Kč, často se setkáváme s cenou 200 - 250Kč za kus. Za larvu v L3 (jejíž pořizování mi přijde zbytečné) zaplatíme třeba 700Kč. Cena páru se pohybuje okolo 1500Kč a výše. Problémová je i doba vývoje brouka - od vylíhnutí larvy po vykuklení uběhne někdy i dva a půl roku. Brouk je 4. největší na světě a může dosáhnout délky až 14cm. Larvy se často přibližují délce 20cm.
Naopak nároční brouci, které rozhodně nedoporučuji, jsou zástupci rodu Goliathus - Goliathus goliathus. Goliathus albosignatus či Goliathus orientalis. Jejich chov patří k nejnáročnějším vůbec, jelikož larvám a kukle musíme simulovat 100% africké podnebí. Dále pak rod Jumnos, jedná se o vcelku velmi náročné druhy (zejména J. ferreriominettiique). Náročným rodem je také rod Fornassius (F. fornassini) nebo vyjímka mezi Mecynorrhinami - M. passerini (passerini, linnei, ...) - také někdy známá pod synonymem Amaurodes.
ZÁVĚR
Volba druhu pro chov je individuální. Pokud si nejste jisti, zda vám chov brouků půjde, rozhodně si pro začátek vyberte rod Pachnoda, Eudicella nebo Xylotrupes, jelikož jsou v nízké cenové kategorii. Pokud se vám v chovu povede dobře, můžete se vrhnout na dražší čí náročnější jedince. Jen před koupí larev či imag pečlivě prostudujte jejich chov.