Chov obecně
Obecný chov
Globálně se jedná o jedince velkého vzrůstu, obvykle alespoň 50mm. Dospělci jsou nádherně zbarveni, můžeme se setkat s druhy zelenými, hnědými, oranžovými a dokoncei modrými až nafialovělými. Vesměs se však jedná o zástupce, jejichž larvy jsou kanibalistické. Je možné je chovat pohromadě až v instaru L3, ovšem naprosto ideální je oddělený chov.
Larvy chováme v substrátu tvořený bukovou či dubovou hrabankou a bílého trouchu v poměru asi 2 : 1. Ideálně přidáme i kompost (celkový poměr 2 : 1 : 1). V chovu těchto jedinců rozhodně doporučuji larvy dokrmovat - proteiny v podobě menších larev (Eudicella, Smaragdesthes) či psími nebo kočičími granulemi nebo peletami, salátem a je dobré přidat dokonce koňský či kravský trus. Ten sbíráme suchý, jenž již jezapáchá. Podmínka přikrmovat trusem není, já sám to nedělám, ovšem v blízké době bych rád s touto složkou naexperimentoval.
Doba vývoje zde trvá asi 10 - 12 měsíců (někdy je výjimkou M. torquata ugandensis - viz v popisu chovu tohoto druhu). Jakmile se larvy dostanou do putovní fáze a chtějí se kuklit, vezmeme je, důkladně (ale jemně a opatrně!) je očistíme jemným štětcem. Právě tyto rody jsou citlivé na napadení kokonu rotoči. Asi nejproblémovější v tomto ohledu je M. kraatzi, k jejímuž chovu se brzy chystám. Jakmile jsou larvy čisté, dáme je do 700ml boxu s vlhkou rašelinou (odkaz na plastové boxy a krabičky najdete v obecném chovu larev v sekci "Od larvy až po snůšku"). Larvy se kuklí zpravidla přilepené u dna, proto je většinou nelze z boxu vyjmout. Před nedávnem jsem se dozvěděl účinnou metodu pro řešení tohoto problému. Po zakuklení tedy vyjmeme veškerou rašelinu a nasypeme novou, suchou asi 5mm na horní hranici kukly a na to ještě přisypeme 1cm vlhké rašeliny. Můžeme také kokon obsypat tak, aby jeho spodní třetina byla obklopena vlhkou rašelinou a nechat tak v ozavřeném boxu (pouze malé větrační otvory). Jakmile uvidíme, že v kokonu je již brouk, sledujeme bedlivě líhnutí. Po vylíhnutí co nejdříve imago přemístíme do chovného boxu (alespoň 20l box s minimálně 15cm vrstvou substrátu), aby se mohl zahrabat a počkat, než mu zatvrdne chytin.
Vývoj v kokonu trvá zpravidla 2 - 3 měsíce. Imaga krmíme měkkým ovocem, přilepšujeme medem či sladkými květy (pampeliška, bez, hloh, ...).
Miniaplikace