DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Gymnetis sp.

 
Gymnetis (Gymnetosoma) sp.
 
    Chov zlatohlávků rodu Gymnetis je poměrně jednoduchý a také jej doporučuji začátečníkům. Prakticky je lze rozdělit o dvou skupin - larvy mírně kanibalistické a larvy silně kanibalistické. Mezi mírné druhy patří například G, flavomarginata nebo G. bajula. Pokud se budeme bavit silně kanibalistickém druhu, pak si dovolím zmínit druh G. pantherina, ovšem osobně jsem jej nechoval, takže nemohu posoudit. Pokud si daný druh pořídíte, pak Vám z načtených řádků ohledně tohoto druhu doporučuji chovat larvy úplně odděleně v 150ml krabičce až do zakuklení. Nároky na chov mají však až na tento zvláštní požadavek stejný.
 
      Larvy chováme v dubové nebu bukové listové hrabance. Do substrátu je vhodné přidat trochu rašeliny a také trochu koňského či kravského trusu, imaga jsou poté větší. Za tuto informaci děkuji autorům knihy Chov zlatohlávků a nosorožíků edice ROBIMAUS. Vzhledem k tomu, že prakticky všechn ydruhy vyžadují jistou míru kanibalismu je chovám po 20 v 6l boxech. Největší problém je v tom, že larvy tráví veškerý čas ve spodní vrstvě hrabanky, ve vrchních vrstvách se s nimi prakticky nesetkáme. To znamená, že je vhodnější použít boxy s větší plochou dna, než se zaměřovat na jeho výšku. Celkový vývoj larev se pohybuje okolo 6 měsíců. Výjimku tvoří larvy G. flavomarginata, kde se vývoj protáhne na 8, výjimečně až 9 měsíců. Pro všechny druhy je však stejné trvání období kokonu, které trvá 2 měsíce. Kokony uchovávám stejně jako vždy na vlhké rašelině z 1/3 zahrabané.
 
     Imaga jsou poměrně dlouhověká, žijí as 6 měsíců, i když jsem se dočetl, že mohou dožít až 1 roku, v chovu se mi to zatím nepodařilo. Celkově jsou brouci spíše pomalí a nemotorní. Nepotřebují přisvěcovat jako například druhy Eudicella sp. nebo Pachnoda sp., to ale neznamená, že nepotřebují světlo žádné. Chováme je ve skupinkách 3 - 5 samců a 10 - 15 samic v 20l boxech. Samozřejmě by se jich do takového boxu vešlo i více, musíme však brát v potaz fakt, že samice klade okolo 25 vajíček, přičemž v L1 dochází k největším projevům kanibalismu. Z toho důvodu také v L1 počítáme s menším úhynem. Larvy je dobré vybírat až ve stádiu L2, protože v L1 jsou citlivé na změnu vlhkosti.
    
       Imaga krmíme jako vždy sladkým ovocem, ideálně banány, které jsou cenově nejdostupnější, i když po všech těch chemických úpravách, čert ví, co to s brouky vlastně dělá :-).