Pachnoda cordata
Pachnoda cordata
Tento druh je rozšířen zejména na Pobřeží slonoviny, v Kamerunu, Nigérii, Senegalu a Kongu. Setkáme se zde s šesti různými poddruhy.
Co do zbarvení se jedná o brouky se žlutých základem. Na štítu pozorujeme dvě vertikálně orientované červenohnědé skvrny, dálě pak skvrny stejné barvy na krovkách. V horní polovině je na keždé krovce černá kulatá skvrna. Barva skvrn může být někdy velice tmavá.
Chov larev nepůsobí žádné výraznější prolblémy. Samice kladou kolem 30 vajíček, ovšem setkáváme se s velkým úhynem (často kolem čtvrtiny larev). Úhyn probíhá z počátku fáze L1, larvy vyšších instarů již nejsou takto problémové. Vývoj larev se pohybuje od 5 do až 9 měsíců a je pro každou larvu individuální. Proto se můžeme setkat se stavem, že ze stejné snůšky se nám vylíhne imago, kdežto v substrátu jsou ještě larvy a to klidně v instaru L2. Proto je dobré pořídit si pro chov větší množství larev, klidně začít na 30 kusech, nebo začít rovnou koupí imag.
Larvy mohou při vyrušení hrát mrtvé. Já jsem se s tímto jevem zatím nesetkal, nicméně tuto možnost beru na vědomí.
Imaga zůstávají podobně jako dospělci Dynastes tityus několik měsíců zahrabaná v substrátu. Dožívají se vcelku vysokého věku, a sice asi 8 měsíců, někdy i více. Ovšem aktivní jsou sei jen 3 nebo 4 měsíce (vyjímečně nějaký ten týden navíc). Imaga krmme měkkým ovocem, medem či sladkými květy (bez, hloh, ...).