DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Pachnoda marginata

Pachnoda marginata

 

     Jedná se o druh sídlící ve většinové části rovníkové afriky. Celkem se na tomto území můžeme setkat se třemi poddruhy - Pachnoda marginata aurantia (Togo, Pobřeží slonoviny, Niger, Ghana), Pachnoda marginata marginata (Guidea, Pobřeží slonoviny, Ghana Nigérie) a Pachnoda marginata peregrina (Zair, Keňa, Súdán, Kongo a Středoafrická republika). Každý z těchto poddruhů má své specifické zbarvení. P. marginata aurantia se vyznačuje oranžově až žlutě zbarveným štítěm a krovkami, P. marginata marginata má štít i krovky červené až hnědé, pouze lem je žlutý a P. marginata peregrina má červenohnědý štít se žlutým lemováním, stejně tak tomu je u horních asi 2/3 krovek, zbytek krovek je žlutý na každé straně s červenohnědou skvrnou.

     Imago dosahuje délky 20 - 25mm, larvy v L3 kolem 35mm a to u všech tří poddruhů. Mají i stejné nároky na chov.

     Jako substrát nám poslouží pouze listová hrabanka. Je dobré larvám do substrátu přimíchat nějaký ten trouch nebo kompost, což má vliv na výslednou velikost imag a množství vajec, která nakladou, ovšem není to nutností. V nouzi je dokonce můžeme chovat i v jehličnaté hrabance (což já osobně nezkoušel), což u ostatních druhů až na vyjímky nelze. Vlhkost substrátu klasická, viz. v obecném chovu. Larvy přežijí, pokud to s ní přeženeme, jsou odolné a také proto jsou vhodné pro začátky. Co se nám ovšem nesmí stát je, aby substrát vyschl. Larvy by neměly zaprvé kde si obstarat vodu a zadruhé jim voda značně pomáhá substrát přijímat a trávit.

     Teplota substrátu by se měla pohybovat od 22 do 25°C, tedy je možné je jako většinu jiných druhů chovat po celou dobu vývoje v pokoji.

     Je možné larvy krmit ovocem, zeleninou, psími granulemi či ovesnými vločkami. Doporučuje se to zejména proto, že larvy jsou částečně kanibalistické. Lze je chovat pohromadě, ovšem při nedostatku kvalitního substrátu začnou napadat larvy vlastního druhu. Není na škodu třídit je do skupine podle velikosti, alespoň předejdete možnosti seřrání malé larvy větší a nebo naopak narušení kokonu larvou před kuklením.

     Celkový vývoj trvá asi 3 - 5 měsíců. Jakmile se brouci vylíhnou, téměř okamžitě (nejpozději během pár dní) se začínají pářit. Po vylíhnutí je vybareme s nádobky s kokony a umístímě do vlastního terária, kde by měl být substrát o výšce alespon 10cm, není však na škodu, bude li výška 15cm.

     Imaga krmíme zralým měkkým ovocem a také jim můžeme přilepšit květy černého bezu, pampelišky, hlohu či jinými sladkými květy. Dočetl jsem se, ža také okusují čerstvé dubové lístky. Imago může žít i více než 6 měsíců, proto tyto brouky můžeme v teráriu / boxu pozorovat neustále.

     Zde na stránkách pana Františka Bačovského si můžete prohlédnout všechny tři poddruhy na jedné fotce:

http://beetlespace.wz.cz/druhy/fotky/Pachnoda_marginata_aurantia_05.jpg