Chov imag + snůška
CHOVNÁ NÁDOBA IMAG
Imaga (dospělce) chováme v teráriu nebo boxu, kde dno je pokryto bohatou vrstvou substrátu, na kterém jsou předměty sloužící broukům pro lození nebo obrácení v případě pádu na záda. Vrstva substrátu u drobnějších druhů (Pachnoda) by měla být 10cm a více, u větších druhů 30cm a více. Výška substrátu je velice důležitá pro kladení vajíček. Když samicím neposkytnete dostatečnou hloubku, budou trucovat a nic vám nesnesou. Vyjímkou je například Megalorrhina harrisi, která klade výhladně na povrch substrátu pod kůru.
Zlatohlávci jsou brouci s denní aktivitou, proto je dobré terárium / box umístit na slunné místo. Nosorožíci jsou převážně noční. U roháčů zálečí na druhu. Pokud nemůžeme světomilným druhům poskytnout dostatek světla, ideálně koupíme UV zářivku či žárovku a umístíme ji nad terárium.
Jako potrava bude broukům sloužit zralé až přezrálé měkké ovoce jako jsou banány, broskve nebo kaki. Dnes lze zekoupit krmivo přímo určené pro brouky s názvem Beetle Jelly (lze si doma vyrobit, jeho přípravě se budeme věnovat v jiné rubrice). Přikrmit můžeme jednou za čas medem, ideálně kvalitním přímo od soukromého včelaře, kde máte jistotu, že jej nerafinuje škodlivým bílým cukrem.
Délka života dospělce se pohybuje od 2 do 6 měsíců. Během této doby se brouci několikrát spáří a samice naklade několik snůšek. Pozor však na chov bojových samců pohromadě - nosorožíci a roháči jsou druhy, u kterách dochází při soubojích samců k smrti jednoho z jedinců. Obvykle sice tím, že jeden samec shodí druhého z větve a ten umírá na následky pádu, ale samci by se věnovali pouze bojům o samici, kterou by získal vítěz. Pokud by stíle nikdo nevyhrával, samici by nikdo neoplodnil.
Samci se spáří nekolikrát, proto je dobré střídat samce a samice vzájemě mezi sebou pro dosažení maximálního množství snůšek. Ideální stav je vylíhne-li se nám z 10ks 1 samec a 9 samic. Samec oplodní všechny samice a počet snůšek tak bude nejvyšší možný. To se však stává jen vzácně.
Po smrti je mi líto brouky vyhodit, tak je napnu a přidám do entomologické sbírky.
ROZDĚLENÍ LAREV
Zatímco brouci se mezi sebou budou pářit a klást další a další snůšky, z těch starých se začnou líhnout larvy L1. To poznáme podle stop u stěn nádoby. Je dobré je dát do zvláštní nádoby - pokud jsou kanibalistické, tak do malých krabiček (http://plastyvanek.717.cz/menu/braplast-produkty/kelimek-transparentni-100ml). Zejména proto (nehledě na to, že kanibalistické by se požrali), že by mohly narušit ještě nevylíhnuté snůšky.