Jak se starat o kuklu
POČÁTKY KUKLENÍ
Larva na konci fáze L3 započne tzv. fázi putovní. Často ji budete moci zpozorovat na povrchu substrátu nebo v horní části chovné nádoby u stěny. Larva hledá vhodné místo pro zakuklení. Také nápadně změní barvu z čiré bílé do žluté. To je pro nás znamení, abychom substrát již neprohrabávali. Larvy potřebují ke kuklení klid a vyrušení při stabně kokonu vede v 99% k úmrtí larvy. Jakmile larvu přestaneme vidívat, počkáme měsíc a potém opatrně substrát prohrabeme a vybereme všechny kokony. Nesmíme je poškodit, u nosorožíků sice lze kuklu z kokonu vyndat a nic se jí většinou nestane, ovšem u zlatohlávků je tento čin osudový.
PÉČE O KUKLU
Kukly přechováváme v boxu zahrabané do 1/3 ve vlhké rašelině. Kukla potřebuje nižší vlhkost, aby se nerozpadl kokon a brouk uvnitř mohl ztuhnout. Samozřejmě kukly můžeme rosit, ale decentně. Nechceme z rašeliny udělat mokřady. Vzhledem k tomu, že rašelina dobře drží vlhkost by nám měla vyrdžet vlhká až do doby líhnutí. Není to nijak zvlíšť složíté, pouze některé druhy jako třeba rod Goliathus jsou opravdu velmi náročné a to zejména ve stádiu kuklení.
Doba kuklení se pohybuje od 2 měsíců po půl roku. Čím větší brouk, tím déle trvá jeho vývoj. Po této době se líhne čerstvý brouk, který však ještě potřebuje, aby mu ztvrdl chytin na těle a proto se zahrabe a nějakou dobu nevylézá. Proto je dobré, aby vrstva rašeliny pod kokonec byla laespoň 15cm, u větších druhů 30cm. Brouci bývají zahrabaní od několika dní až po měsíc. Vyjímku tvoří například Dynastes tytius, který nevylézá po dobu 6 měsíců.